data: 13.12.2021r.
Dzisiaj poznaliśmy wyniki: Uczniowie V LO odnieśli wielki sukces w 6. Międzynarodowej Olimpiadzie Metropolii !
Intensywne przygotowania do Olimpiady trwały od połowy października, aby w dniach 6-13 grudnia 2021 roku, ośmioro Zakładników stało się reprezentacją Krakowa i Polski na 6. Międzynarodową Olimpiadę Metropolii (http://megapolis.educom.ru/en/), która od 2016 roku organizowana jest przez Moskwę.
W tegorocznej edycji olimpiady, odbywającej się zdalnie (pod czujnym okiem wielu kamer), uczestniczyło 35 drużyn z 28 państw.
Każde miasto wystawiło dwuosobowe grupy uczniów (14-18 lat), którzy reprezentowali jedną z czterech dyscyplin: chemię, fizykę, informatykę oraz matematykę.
Oprócz klasyfikacji indywidualnej, ogłaszanej po dwudniowych (7 i 9 grudnia 2021 r.) zmaganiach zawodników z nietuzinkowymi zadaniami, na poziomie przedmiotowych olimpiad międzynarodowych (w tym fizycy mierzyli się z pseudoeksperymentalnym etap, a chemicy z etapem laboratoryjnym), uczniowie brali udział w interdyscyplinarnym konkursie błyskawicznym – Blitz (80 pytań z czterech dziedzin), który odbywał się w dniu 6 grudnia 2021 r.
Wśród wielkich metropolii konkurencją dla Krakowa między innymi były: Bukareszt, Chengdou, Hanoi, Hongkong, Moskwa, czy Petersburg – wszystkie te miasta mają przynajmniej ponad dwukrotną liczbę mieszkańców względem Krakowa (więc mają większe możliwości wyboru składu drużyn), a mimo to…
Pierwsze zwycięstwo, drużynowe, odnieśliśmy w Blitz-u (http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-blitz-teams-results.pdf). Status zwycięzcy jury olimpiady przyznało sześciu miastom (w kolejności): Moskwie, Bukaresztowi, Hongkongowi, Hanoi i Krakowowi oraz Petersburgowi.
Drugie zwycięstwo i pierwsze miejsce – drużynowo, odnieśliśmy biorąc pod uwagę sumę indywidualnych wyników wszystkich zawodników we wszystkich dziedzinach (http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-team-rating.pdf).
Największy wkład w sukces drużyny w bieżącej edycji olimpiady wnieśli chemicy (absolutnie deklasując wszystkie reprezentacje z innych miast – to trzecie zwycięstwo), ale nie byłoby tego sukcesu gdyby nie praca całego zespołu – wielkie brawa dla:
- Reprezentacji chemików (opiekun: prof. Wojciech Przybylski) w składzie:
Michał Lipiec (2G) – złoty medal, 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Julia Tokarska (3Cg) – złoty medal, 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-chem-rating.pdf
- Reprezentacji fizyków (opiekun: prof. Witold Zawadzki) w składzie:
Piotr Borodako (3E) – srebrny medal, 18 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Tymoteusz Prostak (2G) – 48 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-phys-rating.pdf
- Reprezentacji informatyków (opiekun: prof. Paweł Koszałka) w składzie:
Antoni Długosz (3Eg) – złoty medal, 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Grzegorz Ryn (3Eg) – brązowy medal, 25 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-inf-rating.pdf
- Reprezentacji matematyków (opiekun: prof. Michał Niedźwiedź) w składzie:
Kosma Kasprzak (3Gg) – złoty medal, 3 miejsce (ex aequo) w klasyfikacji indywidualnej
Kacper Paciorek (3Eg) – srebrny medal, 6 miejsce (ex aequo) w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-math-rating.pdf
Jak dotąd widać wyraźnie, że uczniowie Piątki (to nie pierwsze zwycięstwo w tych zawodach) trzymają formę, a ich wiedza, umiejętności i doświadczenie dorównują (i niejednokrotnie przewyższają) formę ich rówieśników z innych krajów.
Tymoteusz Prostak, który reprezentował Polskę w fizyce powiedział:
"Tegoroczna Olimpiada Metropolii była dla mnie niezwykłym przeżyciem- dobrze bawiłem się rozwiązując ciekawe zadania oraz uczestnicząc w drużynowej rywalizacji . To super rzecz, że nasza szkoła i nasze miasto mogą uczestniczyć w takim wydarzeniu"
Z kolei Michał Lipiec reprezentujący chemików napisał:
"Można żałować wielu rzeczy, jak zawsze w życiu zresztą. Można żałować, że nie pojechaliśmy do Moskwy, że znowu nie poznaliśmy swoich rywali, że ceremonię zakończenia oglądać musieliśmy w swoich domach bez świateł reflektorów i wiwatującej publiczności. Ale cieszyć się można jeszcze bardziej. Osiągnęliśmy bardzo wysokie miejsca, wiele się nauczyliśmy, dobrze się bawiliśmy. I to się liczy.
Wszystkim uczniom gratulujemy serdecznie, podziwiamy ich i dziękujemy bardzo – to dzięki nim świat się dowiaduje, gdzie jest Kraków!