•

Zapraszamy od poniedziałku do piątku

• Biblioteka V LO zaprasza

• Nasz księgozbiór obejmuje ponad 20 tys. egzemplarzy, wśród których znajdują się pozycje z gatunku literatury pięknej, popularnonaukowej oraz podręczniki dla szkół ponadpodstawowych, często na poziomie akademickim.
            Wypożyczanie, rezerwacja oraz prolongaty odbywają się przy pomocy systemu bibliotecznego e-biblio zintegrowanego z dziennikiem Librus, dzięki czemu każdy z uczniów może swobodnie przeglądać zawartość katalogu w sposób zdalny.
            Biblioteka szkolna mieści się na parterze. W jej skład wchodzą następujące pomieszczenia: wypożyczalnia, czytelnia oraz magazyn. W czytelni uczniowie mogą korzystać z księgozbioru podręcznego, a także przeglądać czasopisma zakupione przez Radę Rodziców. Prenumerujemy następujące tytuły: Polityka, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Młody Kraków, Chemia w szkole, National Geographic, Charaktery, Alma Mater i inne. Czytelnia dysponuje dostępem do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica (codziennie w godzinach pracy biblioteki).
            Biblioteka uczestniczy w życiu Szkoły, organizując różnego rodzaju akcje czytelnicze oraz konkursy, na przykład raz w roku zapraszamy uczniów do udziału w tradycyjnym konkursie Mistrz Ortografii V LO, zaś raz w miesiącu odbywają się spotkania Klubu Czytelniczego Zakładka. Na przerwie i nie tylko zapraszamy uczniów do zrelaksowania się na wygodnych fotelach, zagrania w szachy i wybrania książki, którą można zabrać do domu w ramach akcji bookcrossingu. Każdy czytelnik jest u nas zawsze jak najmilej widziany - jeśli tylko nie twierdzi, że na Rajskiej mają ładniej:).

• ACADEMICA

•

Biblioteka V LO dysponuje dostępem do Academiki, czyli Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych.

ACADEMICA pozwala na dostęp do prawie czterech milionów pełnotekstowych publikacji – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. W zasobach wypożyczalni ACADEMICA znajduje się współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców.

Publikacje oznaczone zieloną kropką są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń, pozostałe są chronione prawem autorskim i dostępne na terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica, także w naszej czytelni.

Sprawdź, czy wybrana pozycja znajduje się w zasobach Academiki:

academica.edu.pl

Jeśli system każe Ci się zalogować na urządzeniu należącym do sieci Academiki, zapraszamy do czytelni, codziennie od 8.00 do 16.00.