• Oddziały

• Szkoła utworzyła  8 ODDZIAŁÓW:

Oddziały w roku szkolnym 2020/2021

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w roku szkolnym 2020/2021
        utworzyło 8 oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych.

Dyrekcja V LO informuje, że tzw. rozszerzenia – zwiększona ilość godzin nauczania wybranych przedmiotów, warunkowana profilem klasy, są również dostosowane do wymagań szkół wyższych, które określają przedmioty brane pod uwagę w czasie rekrutacji na studia. Oznacza to, że dwa oddziały prawniczo-humanistyczne klasy (A i B) proponują rozszerzenia z historii, WOS, języka polskiego i geografii – dając w ten sposób możliwość przygotowania się do matury rozszerzonej wymaganej przez wydziały: prawa, historii, politologii, MISH, stosunków międzynarodowych, kierunków filologicznych, w tym polonistyki, dziennikarstwa i kierunki ekonomiczne, natomiast klasy biologiczno-chemiczne w liceum 4-letnim, mają w chwili obecnej przewidziane rozszerzenia z biologii i chemii.
         Poniżej szczegółowe rozstrzygnięcia dotyczące poszczególnych klas.

OPIS KLAS w liceum 4-letnim:

Oddział a

Oddział pod patronatem Wydziału Polonistyki UJ, Instytutu Historii UJ, Instytutu Socjologii UJ
        i Instytutu  Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

• język polski
          • historia
          • wiedza o społeczeństwie
        • Historia
        • Geografia

Klasa prawniczo-humanistyczna  przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach: Prawa, i Administracji, politologii i stosunków międzynarodowych,  filologicznych (w tym polonistyki), międzywydziałowych studiów humanistycznych, historii, archeologii, filozofii, socjologii, psychologii,  dziennikarstwa,  marketingu i PR, reklamy. Od klasy 2. uczniowie realizują dodatkowo 2 godziny tygodniowo – zajęcia z pracownikami UJ (4 bloki tematyczne, w tym: językoznawstwo, analiza i interpretacja tekstów, zajęcia teatrologiczne).

Oddział b

Oddział pod patronatem Instytutu Historii UJ, Instytutu Socjologii UJ oraz Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

• historia
          • wiedza o społeczeństwie
          • geografia
        • Historia
        • Geografia

Klasa prawniczo-humanistyczna  przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach: Prawa i Administracji, historii, geografii oraz na politologii, stosunkach międzynarodowych, na kierunkach ekonomicznych i społeczno-ekonomicznych. Międzywydziałowych studiach humanistycznych, historii, archeologii, filozofii, socjologii, psychologii.

Oddział c

Oddział pod patronatem Wydziału Chemii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Program klasy

Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym

• matematyka
          • chemia (przy współpracy z UJ)
        • Dodatkowe zajęcia laboratoryjne
          z chemii na UJ.
        • Chemia

Klasa matematyczno-chemiczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach chemicznych i matematyczno-przyrodniczych.

Oddział d

Oddział pod patronatem Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
         z siedzibą w Krakowie, ul. Kawiory 21

• fizyka
          • informatyka*
        • Chemia

Klasa matematyczno-fizyczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

* Dodatkowe zajęcia z informatyki prowadzone będą w Katedrze Informatyki AGH w Krakowie od klasy 2.

Oddział e

Oddział pod patronatem Instytutu Matematyki UJ oraz Instytutu Informatyki UJ

• matematyka
          • informatyka (przy współpracy z UJ)
          • fizyka
        • Dodatkowy przedmiot, obligatoryjny: algorytmika* (prowadzona przez pracownika UJ od klasy 1.), fakultet matematyczny – prowadzony przez pracownika UJ. Od 2. klasy uczniowie mogą ograniczyć się do jednych zajęć lub kontynuować oba bloki (algorytmikę i fakultet).
        • Chemia

Klasa matematyczno-fizyczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów informatycznych,
        na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

* Zajęcia z algorytmiki i  fakultetu  matematycznego prowadzone na Kampusie UJ.

Oddziały f, h

Oddziały pod patronatem Wydziału Chemii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

• biologia
          • chemia

od 2. klasy - fakultatywnie – udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii

• Biologia
        • Chemia

Klasy biologiczno-chemiczne przygotowujące uczniów przede wszystkim do studiowania na kierunkach medycznych oraz przyrodniczych.

Oddział g

Oddział pod patronatem Instytutu Fizyki UJ

• matematyka
          • fizyka* (prowadzona przez pracowników UJ) – od klasy 2.
        • Chemia

Klasa matematyczno–fizyczna przygotowująca uczniów do studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

* Zajęcia laboratoryjne z fizyki prowadzone w Instytucie Fizyki UJ od klasy 2.