• Oddziały

• Szkoła utworzy  8 ODDZIAŁÓW:

Planowane oddziały w roku szkolnym 2024/2025

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w roku szkolnym 2024/2025
        planuje utworzenie 8 oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych.
        Dyrekcja V LO zastrzega sobie prawo do zmiany liczby oddziałów ze względów organizacyjnych
        i informuje, że rekrutacja do klas I odbywa się do oddziałów klasowych  bez  możliwości przenoszenia z oddziału do oddziału o zupełnie innym profilu.

Dyrekcja V LO informuje, że tzw. rozszerzenia – zwiększona ilość godzin nauczania wybranych przedmiotów, warunkowane profilem klasy, są również dostosowane do wymagań szkół wyższych, które określają przedmioty brane pod uwagę w czasie rekrutacji na studia.

Oznacza to, że dwa oddziały prawniczo-humanistyczne (A i B) proponują rozszerzenia z historii, WOS, języka polskiego i geografii, klasa matematyczno-chemiczna (C) ma w chwili obecnej przewidziane rozszerzenia z matematyki i chemii, dwa oddziały biologiczno-chemiczno-matematyczna (F i H), mają w chwili obecnej przewidziane rozszerzenia z biologii, chemii i matematyki, natomiast trzy odziały matematyczno-fizyczno-informatyczne (D, E, G) proponują rozszerzenia z 3 przedmiotów: matematyki, fizyki i informatyki.

.
         Poniżej szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych klas.

OPIS KLAS:

Oddział A

Oddział pod patronatem Wydziału Polonistyki UJ, Instytutu Historii UJ, Instytutu Socjologii UJ
        i Instytutu  Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

Przedmioty, za które przyznawane będą punkty
        w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym

• język polski
          • historia
          • wiedza o społeczeństwie
        • Geografia

Klasa prawniczo-humanistyczna  przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach: Prawa, i Administracji, politologii i stosunków międzynarodowych,  filologicznych (w tym polonistyki), międzywydziałowych studiów humanistycznych, historii, archeologii, filozofii, socjologii, psychologii,  dziennikarstwa,  marketingu i PR, reklamy. W klasie 2. uczniowie realizują dodatkowo 2 godziny tygodniowo – zajęcia z pracownikami UJ (4 bloki tematyczne, w tym: językoznawstwo, analiza i interpretacja tekstów, zajęcia teatrologiczne).

Oddział B

Oddział pod patronatem Instytutu Historii UJ, Instytutu Socjologii UJ oraz Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

Przedmioty, za które przyznawane będą punkty
        w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym

• historia
          • wiedza o społeczeństwie
          • geografia
        • Geografia

Klasa prawniczo-humanistyczna  przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach: Prawa i Administracji, historii, geografii oraz na politologii, stosunkach międzynarodowych, na kierunkach ekonomicznych i społeczno-ekonomicznych, międzywydziałowych studiach humanistycznych, historii, archeologii, filozofii, socjologii oraz psychologii.

Oddział C

Oddział pod patronatem Wydziału Chemii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Program klasy

Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym

• matematyka
          • chemia (przy współpracy z UJ)
        • Dodatkowe zajęcia laboratoryjne
          z chemii.
        • Chemia

Klasa matematyczno-chemiczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach chemicznych i matematyczno-przyrodniczych.

Oddział D

Oddział pod patronatem Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
         z siedzibą w Krakowie, ul. Kawiory 21

• fizyka
          • informatyka
        • Chemia

Klasa matematyczno-fizyczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

Oddział E

Oddział pod patronatem Instytutu Matematyki UJ oraz Instytutu Informatyki UJ

• matematyka
          • informatyka (przy współpracy z UJ)
          • fizyka
        • Dodatkowy przedmiot, obligatoryjny: algorytmika* (prowadzona przez pracownika UJ od klasy 1.), fakultet matematyczny – prowadzony przez pracownika UJ. Od 2. klasy uczniowie mogą ograniczyć się do jednych zajęć lub kontynuować oba bloki (algorytmikę i fakultet).
        • Chemia

Klasa matematyczno-fizyczna przygotowująca przede wszystkim uczniów do studiów informatycznych,
        na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

* Zajęcia z algorytmiki, informatyki  i  fakultetu  matematycznego prowadzone na Kampusie UJ.

Oddział F i H

Program klasy

Przedmioty, za które przyznawane będą punkty w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym

• biologia
          • chemia

w klasie 3 - fakultatywnie – udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii

• Biologia
        • Chemia

Klasa biologiczno-chemiczna przygotowująca uczniów przede wszystkim do studiowania na kierunkach medycznych oraz przyrodniczych.

Oddział G

Oddział pod patronatem Instytutu Fizyki UJ

• fizyka*
          • informatyka
        • Chemia

Klasa matematyczno–fizyczna przygotowująca uczniów do studiów na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych.

*Dodatkowo zajęcia laboratoryjne z fizyki od klasy 2 prowadzone przez pracowników Instytutu Fizyki UJ. Od klasy 3. uczeń ogranicza się do wyboru jednego przedmiotu: fizyka UJ bądź fizyka rozszerzona prowadzona przez nauczycieli V LO.