• V-tka dumna z Wiktorii

• data: 30.03.2022r.

V LO to nie tylko nauka. Nasi uczniowie spełniają również swoje pasje. Jesteśmy dumni, że Wiktoria Badełek  uczennica klasy 1C V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie odnosi wspaniałe sukcesy sportowe.

Przygodę z narciarstwem rozpoczęła we wczesnym okresie dziecięcym. W ubiegłych latach trenowała w zakopiańskim klubie Tatra Ski Academy, od tego sezonu natomiast w Team MB Szczyrk.

Na swoim koncie ma zdobyte Mistrzostwa Polski w Slalomie oraz Slalomie Gigancie na zawodach Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w kategorii Młodziczka oraz jako  Juniorka Młodsza.

W sezonie 2021/2022 wygrała wszystkie zawody w Super Gigancie w swojej kategorii, a w pozostałych zawodach pozycjonowana była wśród najlepszej trójki. W tej samej dyscyplinie udało jej się wywalczyć Mistrzostwo Polski oraz Wicemistrzostwo w Slalomie Gigancie.

Dzięki swoim osiągnięciom, Wiktoria zakwalifikowała się na międzynarodowe zawody w Czechach, gdzie wywalczyła 3 miejsce (najlepiej wśród Polek), oraz na nieoficjalne Mistrzostwa Świata dzieci Alpecimbra FIS Children Cup.

W marcu bieżącego roku reprezentowała VLO na Licealiadzie Szkół Krakowskich i Wojewódzkich Zawodach Szkół Średnich, gdzie dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce.

Wiktoria - Wielkie gratulacje !

Zdjęcia: PolSki Mistrz

• Budżet Obywatelski

•  data: 16.03.2022r.

Od 21 marca po raz dziewiąty krakowianie będą mogli zaproponować pomysły na projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie, aby nasze miasto było bardziej przyjazne i odpowiadało potrzebom jego mieszkańców. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.budzet.krakow.pl po więcej informacji oraz do samego składania propozycji zadań.

Etap składania pomysłów przez mieszkańców potrwa do 25 kwietnia maja br.

Chcesz zaangażować się w ulepszenie dzielnicowej lub ogólnomiejskiej przestrzeni, ale nie wiesz od czego zacząć?

W poniższej broszurze przybliżono zasady działania budżetu obywatelskiego, które podpowiedzą Ci jak od pomysłu przejść do projektu i jego realizacji.👍 https://issuu.com/obywatelski.krakow/docs/broszura_bo_2021

BO Twoje miasto zależy od Ciebie!

Zgłoś projekt na www.budzet.krakow.pl #bowarto #obywatelski_krakow

• KONDOLENCJE

• data: 23.03.2022r.

Z wielkim żalem przekazujemy informację o śmierci
            naszej uczennicy Julii Kani.

Julia była uczennicą klasy 3Hg o profilu  biologiczno-chemicznym.

Tak wspominają ja koledzy i koleżanki z klasy 3Hg:

Żegnamy naszą koleżankę Julię.
            Była wyjątkową osobą, zawsze miała własne zdanie, śmiało wyrażała swoje opinie i poglądy, lecz poza tą śmiałą stroną jej osobowości, była również niezwykle wrażliwa i empatyczna. Potrafiła patrzeć na ludzi, a w zwykłej rozmowie znajdowała słowa, których ten drugi potrzebował.

Dostrzegała człowieka w smutnej koleżance i w nauczycielu, na którego wszyscy się złościliśmy.

Swoją postawą uczyła wrażliwości i sprawiedliwego postępowania.

Julka to osoba, która zapada głęboko w pamięci. Nieustannie pogodna, gotowa nieść pomoc innym ludziom, obdarzona unikatowym poczuciem humoru. Na zawsze zapamiętamy, jak na lekcjach zdalnych jej kot umilał miauczeniem naszą naukę.

Pomimo braku Jej fizycznej obecności, pozostanie Ona na zawsze częścią naszej klasy - częścią, która ubarwiała szarą rzeczywistość nie tylko kolorem swoich włosów, ale także swoją niepowtarzalną osobowością.

• Akacja KANAPKI

• data: 15.03.2022r.

Młodzież V LO angażuje się w pomoc uciekającym przed wojną w Ukrainie na wiele sposobów.

Jednym z tych działań jest Akcja KANAPKI  prowadzona razem z Kantyną naszej szkoły.

Codziennie w godzinach porannych grupa uczniów/wolontariuszy pod opieką pracowników Kantyny Szkolnej przygotowuje pyszne bułki na śniadanie. Do dziś przygotowaliśmy już ponad 1500 kanapek, które przekazywane są:

1. Kościół Boży „Łaska Chrystusa” https://www.facebook.com/laskachrystusa
            2. Fundacja Wolno Nam, https://www.facebook.com/FundacjaWolnoNam, ul. Piłsudskiego 13 (tam uczniowie sami zanoszą kanapki)
            3. Kamionka 11 Bursy UJ https://www.facebook.com/Kamionka-11-102802539029031
            4. Parafia Greckokatolicka w Krakowie https://www.facebook.com/Parafia-Greckokatolicka-w-Krakowie-365835666892972/

Akcją koordynują: Seweryn Stempak i  Olga Jaromin (3F) pod opieką pani Beaty Chodackiej.

Uniwersytet Jagielloński który przekazał Urzędowi Wojewódzkiemu miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy w byłym akademiku „Kamionka”, gdzie pracują wspaniali ludzie, niesamowici wolontariusze, piszą o naszej akcji:

"Zdjęcie może nienajlepsze ale bułki codziennie sa najwyższych lotów Przygotowują je dla Nas uczniowie z V LO w Krakowie wraz z pracownikami działającej tam Kantyny. W produkcji uczestniczy spora grupa uczniów, są codzienne dyżury, prowadzona jest też zbiórka produktów wśród okolicznych rolników, piekarzy i innych osób Bułki sa wyjątkowe- uczniowe codziennie dodaja notatkę w postaci cytatu czy tez miłego słowa po ukraińsku.

Jednym słowem: dostają od Nas 5 z plusem ! A ich Wychowawcom gratulujemy !

„Bitwę da się przetrwać dzięki sile, a można ją wygrać dzięki duchowi.”

Sun Tzu, Sztuka wojny

„У битві можна вижити завдяки силі, а бій можна виграти духом.”

Сунь Цзи, Мистецтво війни"

Serdecznie dziękujemy za włączenie nauczycieli  i  uczniów do
            akcji przygotowania kanapek dla uciekających przed wojną!

I tu podziękowanie dla pani prof. Iwony Król za cudowne pokierowanie młodzieży!
            Dla pani prof. Kasi Bajer i klasie 3H - bo te dwie klasy mocno zapoczątkowały całą sprawę!
            Dzięki włączeniu się pana prof. Piotra Kmiecika z 2F i pana prof.  Krzysztofa Stolarskiego z 2G ustaliliśmy świetną organizację z zaangażowaniem klas na poszczególne dni.
            Serdeczne podziękowania dla pani prof. Grażyny Zagórny i SU za włączenie się i przyjęcie akcji pod parasol Samorządu !

Szczególne podziękowania należą się organizatorce akcji Pani prof. Beacie Chodackiej wraz z  Kantyną Smaknis w naszej szkole.

DZIĘKUJEMY !