• Wspólne świętowanie!

• data: 13.10.2021r.

W dniu 13 października miało miejsce wydarzenie łączące w sobie dwie uroczyste okazje.
            W auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i zarazem uczestniczyliśmy w uroczystym Ślubowaniu Klas Pierwszych. Uczennice i Uczniowie klas pierwszych V LO w Krakowie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Piątego Zakładu. Wielka to radość na nas wszystkich!

Przy okazji ślubowania wręczono nagrodę dla zwycięzcy w (przeznaczonym dla klas pierwszych) konkursie wiedzy o patronie szkoły. Wygrała Zuzanna Sionkowska z klasy 1C. Serdecznie gratulujemy!

Specjalne wyróżnienia otrzymali również nasi Absolwenci. Tradycją Piątego Zakładu jest, że corocznie przyznawane są tytuły Absolwentki i Absolwenta Roku - dla Osób, które szczególnie zapadły w pamięć Dyrekcji i Grona Pedagogicznego – z uwagi na swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz postawę uczniowską.

Absolwentką Roku 2021 została Pola Czubak (klasa 3B), zaś Absolwentem Roku 2021 został Radosław Żak (klasa 3E). Laureaci - wraz z dyplomami i splendorem – otrzymali pamiątkowe zegarki ufundowane przez SAiP. Wielkie gratulacje dla Poli i Radka!

Poniżej fotorelacja z uroczystości:

Zdjęcia wykonane przez Jarosława Bielewicza - absolwenta V LO i członka SAiP

• Profesor Antoni Wit w V LO

• data 13.102021r.

Fotorelacja z wizyty w szkole Antoniego Wita - polskiego dyrygenta, kompozytora, prawnika, profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie a dla nas przede wszystkim wspaniałego absolwenta V LO.

Panie Profesorze serdecznie dziękujemy za odwiedziny

Autor zdjęć: Jarosław Bielewicz - absolwent V LO, członek SAiP

• Wykład dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ

• data: 07.10.2021r.

Na wykład Dyrekcja zaprasza klasy: 3Ag, 3Bg, 3B, 2B oraz tegorocznych maturzystów zdających maturę z historii z innych klas oraz startujących w olimpiadzie historycznej.

Wykład transmitowany będzie również  online. Link udostępniony zostanie przed wydarzeniem.

• Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

• data: 07.10.2021r.

V na 5-kę - w tym roku pięcioro naszych uczniów otrzymało Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

są to (w kolejności alfabetycznej):

Lipec Michał - uczeń klasy 2G

Paciorek Kacper - uczeń klasy 3Eg

Pudełko Magdalena - absolwentka SzP nr 2 w Krakowie - aktualnie nasza uczennica klasy 1E

Wincenciak Szymon - uczeń klasy 3Bg

Żak Radosław - absolwent klasy E

GRATULUJEMY !

Na stronie internetowej krakow.pl możemy przeczytać:

Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przyznawane są w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów, który przewiduje różne formy nagradzania i motywowania dzieci i młodzieży osiągających wysokie wyniki w nauce. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, bo co roku trafia tylko do pięciorga najlepszych uczniów i można je otrzymać tylko raz na danym etapie edukacyjnym.

Kandydaci do nagrody muszą uzyskać w klasyfikacji rocznej średnią ocenę z obowiązkowych zajęć edukacyjnych na poziomie nie niższym niż: 5,2 w szkole podstawowej oraz 4,8 w szkole ponadpodstawowej i artystycznej, a ponadto posiadać tytuł laureata konkursu, olimpiady lub turnieju.

Tegoroczna piątka nagrodzonych to uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2. Na swoim koncie mają m.in. tytuły laureata w zawodach z matematyki (Małopolski Konkurs Matematyczny, Olimpiada Matematyczna, Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich), innych nauk ścisłych (Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Informatyczna) oraz humanistycznych (Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym)....

Galeria zdjęć i więcej informacji na stronie: krakow.pl

• Matura na 100 %

• W tym roku odbyła się VIII Edycja Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 %”

Organizator Projektu raz na 3 lata przyznaje nagrodę specjalną: „Statuetkę Jaskółki”.

Nagrodą uhonorowana jest szkoła ponadgimnazjalna , która w okresie minionych trzech lat miała największą ilość laureatów w projekcie „Matura na 100%”.

I To jest dla nas piękna chwila bo  V LO  - pierwszą statuetkę otrzymało w  2016 r.,  w  roku 2019  V otrzymała drugą  statuetkę i mamy nadzieję, że  w przyszłym roku otrzymamy trzecią statuetkę.

A teraz jesteśmy dumni że w VIII edycji projektu „Matura na 100% w 26 najlepszych z najlepszych polskich maturzystów, spośród 62 osób, które spełniły kryteria regulaminowe (finaliści) i wśród 273 419 zdających egzaminy maturalne wg kryteriów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znalazło się troje naszych uczniów, którzy zostali Laureatami VIII edycji projektu „Matura na 100%

Są to: ( w kolejności alfabetycznej)
            Piotr Domagała – absolwent klasy 3E,
            Stanisław Sieniawski – absolwent klasy 3E,