• Kondolencje
     • Kondolencje

     • data: 29.01.2021 r.

      Szanowni Państwo,

      Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dzisiaj informację
      o śmierci Męża Pani Profesor Edyty Osuch.

      W imieniu Dyrekcji Szkoły oraz wszystkich Profesorów i Pracowników Administracji składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu odejścia najbliższej Osoby.

      W imieniu całej Społeczności V Zakładu wyrażamy również słowa ubolewania oraz pocieszenia dla Naszej Drogiej Koleżanki Edyty
      i jej syna Macieja.
      Edytko pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie.

      Z poważaniem,
      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
      i Pracownicy Administracji

    • Perspektywy 2021 - Ranking Liceów i Techników
     • Perspektywy 2021 - Ranking Liceów i Techników

     • Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce!

      Nasza szkoła uplasowała się na 1 miejscu w Małopolsce i na 4 miejscu w Polsce.

      Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking "Perspektyw" stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2021 i Rankingu Techników 2021 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2021, Rankingu Maturalnego Techników 2021 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2021.

      W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

      więcej: strona Perspektywy.pl

      Relacja z Gali - Perspektywy 27.01.2021 r.

       

      Zdjęcia pochodzą z Gali Rankingu Perspektyw 2021

    • Podziękowania od Pana prof. Pasieki
     • Podziękowania od Pana prof. Pasieki

     • Moi Drodzy,

      ostatnie dni były dla mnie wyzwaniem. Jako polonista cenię słowa, wierzę w słowa, ale nie sądziłem, że mają aż taką moc sprawczą (pewnie trzeba by się pokłonić wykładowi Austina How to do things with words). Tak czy owak, odważyłem się, wstępnie i zwięźle, napisać, co czuję i myślę, choć moi uczniowie pamiętają, że uwagi Hessego o „słowach zawsze wyrządzających krzywdę tajemnemu sensowi” braliśmy na lekcjach do serca. Chcę powiedzieć po prostu, że dostałem od Was wsparcie, którego nie da się wycenić, które mnie nawet onieśmiela, ale niesie i daje siłę. Gabriel   Marcel uważał, że istnieć to znaczy istnieć z kimś, czyli współistnieć. Czasami trzeba coś przeżyć, żeby nie tylko rozumieć, ale i poczuć sens znanych nam książek, fabuł, idei. Ja właśnie jestem po takim doświadczeniu, więc za to współistnienie z Wami całym sobą dziękuję.

      Ilość odcieni wsparcia, jakie otrzymuję, jest ogromna. Prosty podział na duchową i materialną nie oddaje wszystkiego. Chcę jednak odnotować działania rzeszy ludzi, w tym unikatowe - O! Majaka Mojej Imaginacji. Dobrze, że nie jest ministrem finansów – w żadnym raju podatkowym schronić byśmy się nie zdołali. Choć pamiętamy, że Piątka uczyła nas właściwych hierarchii (być, ach, ważniejsze od mieć), to jednak trzeźwo odnotowywaliśmy, że arystokratyczna pogarda dla „mieć” bywa obłudna, a są, jak widać, sytuacje, że by dalej być, trzeba mieć…

      Więc kłaniam się i Materii, której Lawinę Ola Majak i Inni – uruchomili.

      Kończąc list do Was, proszę, byście pamiętali o pomyśle Zacnego Grona Osób – „Życia (z) literaturą”, bo daje odpowiedzi, których przecież wszyscy szukamy. Tej radości czytania, satysfakcji odczytania sensów, dobra i piękna życzę Wam wszystkim. Nam: bo do rozmów o literaturze – zapraszam.

      Pamiętajcie Bułhakowa i jego słowa z „Białej gwardii”, pamiętajcie o gwiazdach i marzeniach (a to już Conrad – też nasz ulubiony, nieprawdaż?), które, również dzięki Wam, i ja mogę nadal realizować.

      „Wszystko przeminie. Cierpienie, męki, krew, głód i mór. Szczeźnie miecz, ale gwiazdy pozostaną także i wtedy, kiedy nawet cień naszych spraw nie pozostanie na ziemi. Nie ma człowieka, który by tego nie wiedział. Czemu więc nie chcemy zwrócić ku nim naszych oczu? Czemu?”

      „To jedyna droga. Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem – i tak – ewig – usque ad finem.... Jego szept pełen przekonania zdawał się otwierać przede mną rozległą, nieokreśloną przestrzeń, niby widnokrąg mrocznej równiny o świcie  – a może o zmierzchu?”

      DarPas

      PS. Jeszcze, naprawdę niekonfrontacyjnie, chciałbym uparcie przypomnieć, że pies to pies, a kot to kot. I nie trza podpierać się Eliotem, wystarczy pobyć ze swoim Kotem. Mój pozdrawia wszystkich Przyjaciół (patrz fotografia) i przypomina o Kocich Prawach Autorskich (patrz „Parabola o kotach, kobietach i prawie autorskim” Jurczykowskiego).

      data: 26.01.2021 r.

    • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” -                       św. Jan Paweł II
     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” - św. Jan Paweł II

     •                        

      Szanowni Państwo: Nauczyciele, Absolwenci, Uczniowie i Rodzice,

      pan prof. Dariusz Pasieka od 1990 roku pracuje w V LO. Dla wielu z nas jest nie tylko nauczycielem, kolegą z pracy, ale również przewodnikiem po życiu, mistrzem, przyjacielem. 

      W listopadzie 2020 roku Dariusz Pasieka otrzymał potwierdzenie diagnozy choroby: SLA (Stwardnienie Zanikowe Boczne).

      To ciężki wróg, niemniej jak wszyscy doskonale wiemy, Dariusz Pasieka to nieprzeciętny zawodnik.

      Do skutecznej walki potrzebna mu jest codzienna rehabilitacja oraz nierefundowany przez NFZ importowany lek, który istotnie zmienia przebieg choroby.

      Jesteśmy w stanie uzbierać dużo czasu, ale potrzeba, by wszystkie działania były podejmowane równocześnie, bo wzajemnie na siebie wpływają i wzmacniają efekty. Jeżeli Tata będzie przyjmować lek, który wstrzyma chorobę, to będzie mógł się rehabilitować, a wtedy będzie silniejszy fizycznie i psychicznie, co pozwoli mu na pracę w normalnym trybie – i choroba nie będzie postępować tak szybko oraz może się zatrzymać na dłuższy czas. - Anna i Agnieszka Pasieka 

      W związku z tym my: koledzy, przyjaciele, rodzina, zwracamy się
      z serdeczną prośbą do wszystkich o wsparcie .

      data: 21.01.2021r.

       

       

      darowizna – przelew na subkonto w fundacji Avalon 

      • nazwa odbiorcy:

      Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Michała Kajki 80/82 lok. 1, 04-620 Warszawa

      • numer rachunku odbiorcy: 62 1600 12860003 0031 8642 6001

      (BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A.)

      • tytuł wpłaty: Pasieka, 14149  (ten dopisek jest kluczowy!).

       

      przekazanie 1%

      W rubryce WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP) należy:

      • wpisać numer KRS: 0000270809

      • obliczyć kwotę 1% 

      W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE (kluczowe!) należy wpisać:

      Pasieka, 14149

    • 27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
     • 27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

     • 27 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany przez Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. przez wojska radzieckie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

      więcej: strona Polskiego Komitetu ds UNESCO

      V LO współpracuje z izraelską szkołą Ginsburg w Yavne, niedaleko Tel Avivu.

      W trosce o  świat oparty na relacjach i zrozumieniu nasza młodzież spotyka się, nawiązuje kontakty.

      Poznajemy się nawzajem a wyciągając wnioski z historii, staramy się mieć swój maleńki wkład w tworzenie lepszej przyszłości.

       zdjęcie z: unesco.pl

    •  26 stycznia to  Ogólnopolski Dzień Transplantologii.
     •  26 stycznia to  Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

     •   Dzień ten uchwalono na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu
         w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966r.
       Był to  621 taki zabieg na świecie.

      W naszej szkole również promujemy  ideę transplantacji we współpracy ze Szpitalem Jana Pawła II w Krakowie. Zachęcamy młodzież do określenia swojego stanowiska względem tej procedury medycznej. 

      Jan Paweł II, Światowy Kongres Towarzystwa Transplantologicznego, Rzym, 29 sierpnia 2000 r.

      „Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów”
      Jan Paweł II

    • Dzień Babci, Dzień Dziadka
     • Dzień Babci, Dzień Dziadka

     • 20 stycznia Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego,
      Wojciech Sieradzan i Zofia Bartosz wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Joanną Markiewicz-Zahorski, odwiedzili Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, aby przekazać laurki z życzeniami z okazji dnia Babci i Dziadka.

      Z powodu pandemii przekazali je na ręce dyrektora Szpitala p. Marcina Mikosa.

      Miło nam, że, tak jak w roku ubegłym, możemy wręczyć  pacjentom wykonane przez nas Laurki.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w  sfinansowaniu wydruku Laurek.

      data: 21.01.2021 r.

    • Jubilat Henryk Buzawa Schoen
     • Jubilat Henryk Buzawa Schoen

     • 10 stycznia 2021 r. Henryk Buzawa Schoen obchodził jubileusz swoich 100 urodzin.

      Pan Henryk jest najstarszym żyjącym absolwentem naszej szkoły.
      Maturę zdawał w bardzo trudnych czasach w 1939 r. 


      100 urodziny Dostojnego Jubilata 
      to nasze wspólne drogocenne dziedzictwo,
      skarbnica doświadczeń
      dla kilku pokoleń V-tkowiczów
      .

      Pan Henryk Był bardzo poruszony życzeniami, które przesłaliśmy i zadeklarował, że postara się dożyć do wspólnego świętowania Jubileuszu 150-lecia  szkoły.

      Jeszcze raz życzymy aby dalsze lata życia, przyniosły Panu wiele zadowolenia i radości z każdego dnia, a doświadczenia życiowe, wynikające ze stuletniego życia, przekładały się na szczęście i radość wszystkich najbliższych Pana sercu.

       

      Zdjęcie wykonane przez rodzinę Pana Henryka.

      data: 10.01.2021 r.