• Sportowe narciarskie dokonania Uczniów V LO

• Mistrzostwa  Krakowa  w  narciarstwie  alpejskim

8 marca 2022r. w Spytkowicach odbyły się Mistrzostwa Krakowa  w  narciarstwie  alpejskim  dziewcząt i  chłopców.

Wśród  dziewcząt  zawody  wygrała  nasza  zawodniczka.

1.  miejsce   Badełek  Wiktoria
            5.  Miejsce  Rusek  Milena
            12.  miejsce  Słonecka  Maria
            Nasza  drużyna  zajęła  2  miejsce  w  klasyfikacji  drużynowej.
            Dziewczęta  zakwalifikowały  się  do  zawodów  wojewódzkich,  które  odbędą  się  w  Kluszkowcach.

zdjęcia: prof. Janusz Kosiński

Mistrzostwa  Województwa  Małopolskiego w  narciarstwie  alpejskim

10 marca 2022r. w Kluszkowcach odbyły się Mistrzostwa  Małopolski  w  narciarstwie  alpejskim.
             Naszą  szkołę  reprezentowały  trzy  uczennice:  Rusek  Milena,  Badałek  Wiktoria,  Słonecka  Maria.

Zawody  wygrała:
            1 miejsce  Badełek  Wiktoria
            7 miejsce  Rusek  Milena
            37 miejsce  Słonecka  Maria

Ekipa  Miasta  Krakowa  wygrała  też  klasyfikację  drużynową.

zdjęcia: prof. janusz Kosiński

Mistrzostwa V  Liceum  w  narciarstwie  alpejskim

17 marca 2022r. w Kasinie Wielkiej  przeprowadzono  zawody  o  Mistrzostwo  naszej  szkoły  w  narciarstwie  alpejskim  dziewcząt  i  chłopców.

Wyniki  dziewcząt:
            1. miejsce Ślusarczyk  Maria
            2. miejsce Słonecka  Maria
            3. miejsce Konarska  Izabela

Wyniki  chłopców:
            1. miejsce Turczyk  Jakub
            2. miejsce Narębski  Antonii
            3. miejsce Grzesiuk  Mikołaj

Serdeczne Gratulacje dla wszystkich V-tkowiczów !

zdjęcia: prof. Janusz Kosiński

• Towarzyszyliśmy Mistrzowi w ostatniej drodze…..

• data: 01.04.2022r.

29 marca 2022 roku po dwóch latach od śmierci, nastąpiło przeniesienie prochów Krzysztofa Pendereckiego  do Panteonu Narodowego, i pochowanie ich w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie

Kondukt żałobny ruszył z bazyliki św. Floriana ulicą Grodzką w towarzystwie szpaleru pocztów sztandarowych, rodziny, przyjaciół artysty i mieszkańców Krakowa. W pożegnaniu artysty uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, minister Piotr Gliński oraz arcybiskup Wojciech Polak .

W pożegnaniu Mistrza Pendereckiego nie mogło zabraknąć społeczności  V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, bezpośrednimi świadkami tego wydarzenia byli uczniowie klasy 1D.

Krzysztof Penderecki  jest jednym z największych polskich kompozytorów, odważnym awangardzistą który, rozwinął nowy nurt w muzyce - sonoryzm. Twórczością Krzysztofa Pendereckiego inspirowali się Frank Zappa, Aphex Twin i Jonny Greenwood. Do najważniejszych utworów należą „Pasja wg św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy- tren” czy „Polymorphia”. Maestro trzykrotnie otrzymał Nagrodę Grammy oraz szereg innych wyróżnień, w tym Order Orła Białego. Komponował zarówno muzykę instrumentalną, jak i utwory operowe czy wokalne, często również dyrygował znanymi orkiestrami. Przez 15 lat był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Krzysztof Penderecki  stworzył Centrum Muzyki w Lusławicach – nowoczesny budynek z imponującą salą koncertową, który jest miejscem edukacji młodych muzyków, spotkań i wymiany twórczych myśli.

W Lusławicach kompozytor razem z małżonką stworzyli również szczególny park - arboretum liczące ponad dwa tysiące gatunków drzew z całego świata.

zdjęcia: prof. Małgorzata Berkowicz-Małek